اسرار شستن فرش ابریشم در منزل ? که کسی به شما نمی گوید!

شستن فرش ابریشم در منزل
ضمانت خدمات قالیشویی بنفشه

چگونه و به سادگی فرش ابریشم را تمیز کنیم؟

شاید شمایی که این مطلب را می خوانید از کسانی باشید که در منزل خود یک فرش ابریشمی نفیس دارند که بر اثر بی احتیاطی دچار کثیفی یا آسیب شده است و الان به دنبال این هستید که چگونه فرش بریشمی خود را در منزل بشویید؟.

با ما در قالیشویی آنلاین بنفشه همراه باشید تا تمامی فوت و فن های شستن فرش ابریشم در خانه را یاد بگیرید!

در تمامی دنیا فرش ایرانی نشان زیبایی و افتخار کشور عزیزمان ایران است.

یکی از رسم های خوب ایرانیان در مراسم ازدواج این می باشد که خانواده دختر و یا پسر به تازه عروس و داماد یک فرش دست بافت ابریشمی کوچک یا بزرگ هدیه می دهند.

این کالای مرغوب و ارزشمند به مرور زمان کثیف خواهد شد و نیاز به شستشو دارد.

مهمترین بخش در تمیز کردن فرش های ابریشمی حفظ سلامت فرش است که ما به شما توصیه می کنیم این کار را به حرفه ای ها بسپارید و خودسر شستشو فرش ابریشم را انجام ندهید چون ممکن است در زمان شستن فرش ابریشمی به آن آسیب جدی وارد کنید.

بهترین کار تماس گرفتن با نیرو های متخصص قالی شویی هاست که کار شستشوی فرش ابریشمی را برای شما به صورت حرفه ای انجام خواهد داد و ضمانت خواهند کرد که به فرش شما هیچ آسیبی وارد نخواهد شد.

[su_note note_color=”#ffed66″ radius=”20″]اکیدا توصیه می کنیم با توجه به ارزش بالای فرشهای دستباف و ابریشم به هیچ وجه در منزل اقدام به شستشوی این فرشها ننمایید!!!!!
خیلی راحت با قالیشویی بنفشه تماس بگیرید تا در اولین فرصت خدمات شستشوی فرش را با بهترین کیفیت و خیالی راحت دریافت نمایید.[/su_note]

با این حال در این پست ما برای شما نحوه ی شستشوی فرش ابریشم در منزل را آماده کرده ایم تا با نحوه شستن این نوع فرش در منزل به صورت کامل آشنا شوید.

چه موادی به فرش ابریشم آسیب میرسانند ؟

قبل از آنکه نحوه شستشوی فرش ابریشم را یاد بگیرید باید بدانید که چه موادی برای فرش شما ضرر دارند:

 • مواد شیمیایی: موادی که حالت قلیایی دارند برای فرش ابریشم بسیار مضر هستند (حتی مواد شوینده )
 • آب گرم باعث می شود تا بافت های ابریشم استحکام خود را از دست بدهد.
 • در صورتی که مواد رنگ دار مثل جوهر , چایی وغیره بر روی فرش ریخت باید همان لحظه اقدام به تمیز کردن آن نمایید در غیر این صورت رنگ وارد بافت فرش می شود و به سختی پاک خواهد شد ( در بعضی از موارد ممکن است که رنگ اصلا پاک نشود )

نحوه شستن فرش ابریشم در منزل

 

شستشوی فرش ابریشم

مرحله اول شستشوی فرش ابریشم

ابتدا باید گرد و خاک را از فرش خود پاک کنید با این کار خود را برای شستن فرش ابریشم در منزل آماده خواهید کرد, که میتوانید با روش های زیر این کار را انجام دهید

 • جاروبرقی:به یاد داشته باشید که فرش های ابریشمی حساسیت بیشتری نسبت به فرش های ماشینی دارند زمانی که از جارو برقی استفاده می کنید قدرت جاروبرقی را در حالت حداکثر قرار ندهید و بهتر است از برس های ضخیم جاروبرقی استفاده نکنید.
 • جاروی دستی: زمانی که با استفاده از جارو دستی اقدام به تمیز کردن فرش می کنید این کار را به آرامی انجام دهید تا به فرش آسیب نرسانید.
 • تکاندن فرش: در شرایطی که دسترسی به محیط باز مثل بالکن بزرگ و یا حیاط دارید, میتوانید برای زدودن گرد و خاک با تکاندن فرش این کار را انجام دهید.
 • بررسی دقیق فرش با دستان : پس از تمیز کردن فرش با جارو و یا تکاندن فرش با دست خود سعی کنید زباله هایی که داخل بافت فرش گیر کرده اند را با دقت خارج کنید تا در زمان شستشو به بافت فرش آسیبی نرسد.

مرحله دوم تمیز کردن فرش ابریشم

چک کردن فرش در صورتی که در فرش پارگی و یا پوسیدگی میبینید بهتر است قبل از هر کار این نقص را در فرش رفع کنید.

واضح است که برای این کار لوازم کافی را ندارید و باید آن را برای تعمیر و رفوی فرش ارسال کنید . در صورتی که بدون تعمیر اقدام به شستشوی فرش ابریشمی کنید ممکن است پارگی فرش افزایش یابد.

مرحله سوم شستن فرش ابریشم در خانه

چک کردن فرش. در صورتی که لکه ای در قسمتی از فرش دیدید چندین راه کار دارید:

 • استفاده از مخلوط آب و سرکه سفید: به یاد داشته باشید آب و سرکه را به صورت مساوی با هم مخلوط کنید و محلول را بر روی یک پارچه سفید رنگ بریزید و سپس شروع به تمیز کردن فرش نمایید . در نهایت با پارچه ی خشک دیگر سعی کنید قسمت های خیس شده را خشک نمایید.
 • استفاده از نوشابه: نوشابه نیز با توجه به شیمیایی بودن قدرت پاک کنندگی مناسبی دارد. باز هم با استفاده از یک پارچه سفید و تمیز و مقدار کمی نوشابه روی لکه را شروع به تمیز کردن کنید و سپس با پارچه دیگر قسمت های خیس شده را خشک نمایید.
 • استفاده از جوش شیرین: در صورتی که فرش شما بو گرفته است میتوانید جوش شیرین را بر روی فرش بریزید و پس از 1 ساعت با جارو برقی جوش شیرین را از روی فرش جمع کنید.

مرحله چهارم شستشوی فرش ابریشم در منزل

برای شستشوی فرش ابریشمی لازم است تا درجه جریان آب را بر روی ولرم تنظیم نمایید ( آب گرم باعث آسیب رسیدن به بافت فرش خواهد شد).

همراه با آب می توانید از مواد شوینده ای که قدرت تمیز کنندگی کمی دارند استفاده کنید مانند : شامپو فرش , پودر صابون , پودر دستی و در نهایت حتما سعی کنید با دست کشیدن بر روی فرش و با ریختن آب تمامی مواد شوینده را از آن خارج کنید.

مرحله پنجم شستن فرش ابریشم در منزل

پس از اتمام شستشو فرش را لوله نکنید و آن را با پارو آبگیری نکنید چون به بافت فرش آسیب می رساند.

پرز های فرش را با دستمال نخی یا حوله ای بگیرید و بگذارید تا فرش شما به همان حالت بر روی زمین باقی بماند.

در نهایت زمانی که آب آن تخلیه شد آن را از پشت در نور مستقیم خورشید قرار دهید (اگر به پشت پهن نکنید، نور مستقیم خورشید رنگ فرش را میبرد) تا به این صورت خشک شود.

مرحله ششم شستن فرش ابریشم

پس از خشک شدن فرش زمان آن میرسد تا خواب فرش را به حالت اولیه خود بازگردانید.

فرش را بر روی زمین پهن کنید, سپس با استفاده از برس فرش, آن را برس بزنید.

تذکر نهایی

نحوه ی شستشوی فرش ابریشم در قالیشویی ها به مراتب حرفه ای تر است و از مواد شوینده بهتری استفاده می کنند.

توصیه ما به شما عزیزان این است که به هیچ عنوان اقدام به شستن فرش ابریشم در منزل ننمایید.

به علت قیمت بسیار بالای فرش ابریشمی این کار دارای ریسک بالایی ست و ممکن است شما فرش سالم خود را فقط به خاطر اندکی صرفه جویی نابود کنید و به این صورت شما چندین میلیون تومان ضرر خواهید کرد.

 

1.چه موادی به فرش ابریشم لطمه می زند؟

مواد شیمیایی
آب گرم
مواد رنگ دار مثل جوهر، چایی و …

2.آیا خودم می توانم اقدام به شستن فرش ابریشم در منزل کنم؟

مهمترین بخش در تمیز کردن فرش های ابریشمی حفظ سلامت فرش است که ما به شما توصیه می کنیم این کار را به حرفه ای ها بسپارید و خودسر شستشو فرش ابریشم را انجام ندهید چون ممکن است در زمان شستن فرش ابریشمی به آن آسیب جدی وارد کنید.
بهترین کار تماس گرفتن با نیرو های متخصص قالی شویی هاست که کار شستشوی فرش ابریشمی را برای شما به صورت حرفه ای انجام خواهد داد و ضمانت خواهند کرد که به فرش شما هیچ آسیبی وارد نخواهد شد.

3.اگر خودم نتوانستم فرش ابریشم را در منزل تمیز کنم، چه باید بکنم؟

توصیه ما به شما عزیزان این است که به هیچ عنوان اقدام به شستن فرش ابریشم در منزل ننمایید.
به علت قیمت بسیار بالای فرش ابریشمی این کار دارای ریسک بالایی ست و ممکن است شما فرش سالم خود را فقط به خاطر اندکی صرفه جویی نابود کنید و به این صورت شما چندین میلیون تومان ضرر خواهید کرد.
خیلی راحت با قالیشویی بنفشه تماس بگیرید تا در اولین فرصت خدمات شستشوی فرش را با ضمانت کتبی، بهترین کیفیت و خیالی راحت دریافت نمایید.

4.شماره تماس قالیشویی بنفشه؟

در هر نقطه از تهران که باشید کافیست همین الان با شماره های: 44864100 و ۶۶۱۵۱۰۰۴ تماس بگیرید تا همکاران ما در اسرع وقت در محل شما حضور پیدا کنند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟ امتیاز بدهید!

4.6/5 - (15 امتیاز)

اگر سوالی در این رابطه یا نظری دارید حتما در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.
کارشناسان سایت پاسخگو خواهند بود

8 دیدگاه دربارهٔ «اسرار شستن فرش ابریشم در منزل ? که کسی به شما نمی گوید!»

 1. سلام من فرش تمام ابریشم دارم و متاسفانه پرنده کاسکو من روی اون چند جا پی پی کرده ، من با دستمال مرطوب تمیز کردم ولی سفیدک فضله مانده ، چجوری میتونم تمیز کنم که فرش اسیب نبینه؟ تشکر

 2. سلام یه سوال داشتم من فرش ابریشمم چون لک چای شد دادمش ابریشم شویی اما چرا دیگه مثل قبلش پرز هاش نرم ولطیف نیست؟

 3. فرحناز بوجار

  باعرص سلام وخسته نباشید فرش دستباف کرم رنگ ما قسمتی ازان زرد شده بود ومن هم باماست وجوَش شیرین روی زردی را باک کردم ولی متاسفانه زردی پر رنگتر شد لطفا کمکم کنید

  1. قالیشویی بنفشه

   سلام دوست گرامی. ما همواره گوشزد کرده ایم که در انجام موارد مختلف بر روی فرش دقت و احتیاط نمایید. برای راهنمایی و رفع مشکل فرشتان لطفا با شماره های قالیشویی بنفشه تماس بگیرید تا کارشناسان ما شما را بصورت دقیق راهنمایی کنند.
   موفق باشید.

 4. سهیلا امیربیگی

  سلام خسته نباشید
  از اونجایی که شستن فرش ابریشم در منزل سخت و باعث از بین رفتن فرش میشه آیا میشه با یک دستمال ومقداری آب روی سطح فرش رو لطه کشید

  1. قالیشویی بنفشه

   سلام و عرض ادب
   توصیه همیشگی ما این هست که به هیچ وجه فرش های ابریشمی و دستباف را خودتان تمیز نکنید. به علت قیمت بالای این فرش ها و ریسک خرابی رنگ و بافت، بهترین کار کمک از قالیشویی می باشد. ما در قالیشویی بنفشه میتوانیم بهترین خدمات را به شما ارائه دهیم. برای مشاوره رایگان با شماره های قالیشویی منطقه خودتان تماس بگیرید تا به بهترین نحو مشکل شما رفع گردد.

  1. قالیشویی بنفشه

   دقیقا همینطور هست که فرمودید.
   نحوه شستن فرش ابریشم و شستن فرش دستباف بسیار با اهمیت است و نیاز به تخصص دارد.
   ما همواره توصیه می کنیم که هیچوقت ریسک خرابی فرش بر اثر شستشوی اشتباه را به جان نخرید و فرش خود را در اختیار یک قالیشویی معتبر قرار دهید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

از طریق وب‌سایت ما به‌سادگی خدمات موردنیاز خود را رزرو نمایید
سفارش تلفنی
Scroll to Top